تحقیق درباره ی شهاب سنگ ها

بسمه­تعالی

شهاب سنگ ها:

شهاب سنگ ها اجرام طبیعی­هستند (همان سنگ های­آسمانی­هستند) که توسط جاذبه­ی زمین، به سمت آن کشیده شده و پس ازعبوراز جو به سطح زمین برخورد می­کنند.این اجرام می­توانند شامل تکه هایی­ازسیارک ها، دنباله دارها و باشند.

سقوط شهاب سنگ ها:

سقوط شهاب سنگ ها ممکن است با ظهورآتش و سپس انفجار همراه باشد. شهاب سنگ ها را معمولا به نام محلی­که درآن یافت می­شوند نام گذاری می­کنند. سقوط شهاب سنگ ها در برخی­موارد شامل هزاران قطعه سنگ است که وزن آن­ها روی­هم به چندین تن می­رسد. چنین مواردی را ((بارش شهاب سنگی)) می­نامند. گاهی­اوقات پیش می­آید که شهاب سنگ بزرگی­با سطح سیارات سنگی­مانند زمین و مریخ ویا با سطح کرواتی­مانند ماه برخورد کنند. دراثر برخورد این گونه­ی­ سنگی ،روی­سطح سیارات سنگی حفره­ها وگودال هایی­بوجود می­آیند که تا حدودی­به دهانه­ی­یک آتشفشان خاموش شباهت دارند؛ به این حفره­ها و گودال­ها ((کریتر)) (دهانه­های برخوردی) می­گویند.

خرده شهاب سنگ­ها:

کوچکترین اجرامی که به زمین سقوط می­کنند ذرات غبار میان سیاره ا­ی­هستند. (همان خرده شهاب سنگ­ها)ذرات غبار میان سیاره­ای، دانه­های کروی­کوچکی­به قطر تقریبی ۱ میلی­متر یا کمتر هستند. آن­ها را درگل ولای­ته اقیانوس­ها، یعنی جایی­که از خشکی­دور است، و دریخ­های قاره­ی جنوب و نیز جزیره­ی گرین­لند یافته­اند. ذرات غبار میان سیاره ا­ی شکل­های نامنظمی دارند و اندازه­ی آن­ها کمتر از۰۵/۰ میلی متراست. ناسا از اواخر دهه ۱۹۷۰ به کمک هواپیماهای­بلند پرواز به نمونه­گیری­از آن­ها پرداخته است.به تازگی­نیز آن­ها را مانند ذرات غبارمیان سیاره­ای در یخ های­قطب جنوب کشف کردند.

انواع شهاب سنگ­ها:

سه نوع شهاب سنگ وجود دارد. سنگي، آهني و سنگي-آهني. شهاب سنگ­هاي سنگي از مواد معدني اكسيژن غني هستند. مقادار كمتري از آهن و عناصر ديگر هم در آن­ها وجود دارد. بخشی از شهاب سنگ­هاي سنگي، تكه­هايي از همان موادي كه سیاره­ها را تشكيل داده­اند را در خود دارند. گروه ديگري از شهاب سنگ­هاي سنگي زماني بخشي از بدنه والدینشان بوده­اند. به عنوان مثال بخشي از يك سيارك بوده­اند.

2 thoughts on “تحقیق درباره ی شهاب سنگ ها

  1. Pingback: تحقیق در مورد شهاب سنگ ها | تحقیق شهاب سنگ

  2. Pingback: writeaessay

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

[clean-login-register]